Králické postní plátno

     Je to jen několik málo let, co v době postní zakrýváme ústřední obraz sv. Michaela plátnem. 

Prodlévalo, skrytě, a přesto tak blízko, po drahnou dobu v jakémsi masivním dřevěném pouzdře, hned v těsném sousedství neméně hřmotného trámoví (povrchním pohledem takřka dvojčata). Prostě, dva "trámy" volně ložené po zadní straně hlavního oltáře.

      Osadníci, tehdy skoro výhradně mezi sebou hovořící německy, opětovně prošli časem postním a podle odvěkého zvyku plátno sňali a s pečlivostí a úctou sobě vlastní uložili do dřevěné schrány. Bylo to vlastně jejich poslední "ukládání". Leccos se dalo již předpokládat, válečné běsnění ustalo, prvotní termíny odsunů vyřčeny...

      A přicházeli osadníci noví a noví. A nebylo vůle, ani snahy, ani hlasu, aby někdo z těch několika, kteří mohli zůstat "doma", řekl: ale my jsme tady vždycky vystavovali postní plátno. A nebylo vůle, ani snahy, ani hlasu, aby byl někdo z nově příchozích ochoten je vyslechnout.

     Plátno se ztratilo z očí. Vytratilo se z mysli. Až jednoho dne...

      Prozatím se nenašel nikdo z místních pamětníků, kdo by potvrdil: ano, já si pamatuji, to plátno tady bylo vystavováno.

      A tak ve vší až mystické prostotě dlelo (trčelo) uprostřed nás, v ohnisku našich očí i srdcí, jen o něco zlehýnka výše než svatostánek. Nikoli na odiv. Pouze v hrubém až nemotorně obrovském dřevěném pouzdře, po kterém jsme šlapali, když jsme o velikonocích umísťovali nad korunu svatostánku líbeznou rokokovou sošku vítězného Beránka.

Kostely ve správě farnosti Králíky



Kdybyste chtěli pěšky obejít všech 12 kaplí a kostelů kralické farnosti, museli byste ujít alespoň 38,4 km. Cesta automobilem je v těsném závěsu se vzdáleností 40 km.


Madona od sv. Michaela


Může snad Bůh mít matku?

Zajisté ne!

Stane-li se však dítětem?

S radostí,

                    ano...


       Čas adventní vyhlíží zázraky, vybízí k jásotu a radosti. Proč? K čemu vlastně. Proboha, snad ne dnes? Protože stále tak toužíme vidět to, co snad ani vidět možné není, slyšet to, co snad slyšet nelze, dotknout se toho, co snad nedotknutelné jest.

A tu přichází křesťanství a s koncem každičkého roku znovu nám připomíná: ale vždyť ty jsi to již vše spatřil, a toto všechno jsi již zaslechl, nedotknutelného jsi se dotýkal, nepředstavitelné zažíval...

Jenom rozpomenout se nemůžeš... pro smutek dní...

Čas křesťanství se ohlíží po zázracích, abychom je všichni společně opět k životu uvádět mohli.

Bůh se stal dítětem. Lidé však zestárli snad všemu.

A Bůh se stal malým zázrakem...

Ale zázraky se netříští na malé, velké, fenomenální, všední, okázalé, ve skrytosti, ohromující i tisknoucí se v něžnosti. Vždy se jedná o jedno jediné: zázrak.

O čem třebas promlouvá Bůh svátků vánočních? Člověče, ty můj zázraku, ujmeš se mého dítěte?

© 2020 pPP
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky